Vananev selg
- Mõju lülikehale
Vananemine kulgeb progresseeruva luukoe kaotusega, mis algab 30-40 aasta vanuses ja jätkub inimese ülejäänud eluaja. Luukoe kadu mõjutab seljalülisid.
- Mõju lülide vahekettale (diskile)
Aastatega seljalülide vaheketas veetustub (dehüdreerub) ja diski füüsikalis-keemilise põhiolluse seisund teiseneb (altereerub). Tulemuseks on, et kollageenkiud, mis elu alguses on üksikud ja saledad, muutuvad vananedes pinguldunud kimpudeks.
- Mõju diski tuumale (nucleus pulposus)
Lülide vaheketta säsituum kaotab vähehaaval oma želatiinja (sültja) homogeense iseloomu ja seoses sellega ka kvaliteedi. Sellise muutuse ilmnemisel diski võru ehk annulus fibrosus'e kiudude tsentreeritus ehk reastus muutub: kiud muutuvad ilma suunata kimpudeks, mille tulemusel kujuneb märkimisväärne elastsuse kadu.
- Osteofüütide (luukasviste) moodustumine
Vananemise isoleeritud või kombineeritud tegurite mõjul, ametialase tegevuse ja konstitutsionaalse nõrkuse tõttu, kui tsentraalne diski tuum degenereerub, siis diski fibroos-rõngas liigub ettepoole – perifeeria suunas, kuni saavutab kontakti eesmise piki-sidemega. Sellest hetkest hakkab ilmnema sidemete luustumise protsess, mille tagajärjel moodustub osteofüütiline rõngas ümber degenereerunud diski.
- Mõjud lülisamba tagumistele ehk fasett-liigestele
Diski kõrguse kadu kujundab enne ligamentide (sidemete) jäikuse kujunemist lüli-liigeste ebastabiilsuse. Degeneratiivne disk võib mõjutada ka mobiilsegmendi teisi elemente: a) tagumisi fasett-liigeseid, mis muutuvad artrootiliseks ja b) interspinoosseid ligamente.
- Mõju lülikehade-vahelisele mulgule
Osteofüütide ja diski degeneratsiooni tagajärjel teevad ka inter-vertebraalsed foramenid läbi muutusi, mis põhjustavad tagumiste neuro-foramenite (närvijuurte mulkude) ahenemise.
Allikas: R. Maigne, Diagnosis and treatment of pain of vertebral origin, 2006:
https://b-ok.org/book/609910/327ce2?dsource=recommend