Keskselja-valud

 Tavaline äge keskselja valu võib olla pärit lülisamba

  • kaelaosast,
  • rinnaosast või
  • lihastest.

Lülisamba kaelasegmentidest pärit äge keskselja-valu ehk nn. rätsepavalu

Prantsuse manuaalmeditsiini koolkonna rajaja dr. R. Maigne järgi esineb äge keskselja valu kõige sagedamini abaluude-vahelise valuna, mille põhjuseks on lülisamba kaelaosa alumiste segmentide väike funktsioonihäire või diski herniatsioon või fasett-liigeste põletik. Manuaalsel uurimisel ilmneb valu eest vastutav segment 5, 6 või 7nda kaelalüli (C5-C7)-tasandil. Lisaks leidub viienda ja kuuenda rinnalüli (T5-T6) tasandil nn. selja kaelapunkt, mis palpeerimisel on väga valulik (R. Maigne, Rev Rhum 1967;34:636-41, http://sofmmoo.org/pis.htm). 

Fasett-liigeste mehaanilise häire korral ja sobival näidustusel on raviks lülisamba kaelaosa alumiste segmentide liiges-manipulatsioon (funktsionaalse blokeeringu vabastamine), rühi korrektsioon ja harjutusravi. Fasett-liigeste põletiku ja ägeda valu korral on kasulik sobivate ravilahuste süstimine 2. ja 3. rinnasegmendi tasandil.

Lülisamba rinnasegmentidest pärit äge keskselja-valu 

Abaluude-vaheline valu võib olla põhjustatud ka lülisamba ülemiste rinnasegmentide funktsioonihäirest (T1-T4-5), kusjuures valu ja survetunne võib esineda samaaegselt rindkere esiosas (rinnaku keskel või südamepiirkonnas). Raviks on näidustatud manuaalteraapia (seljaliigeste manipulatsioonravi), harjutusravi ja kehaasendi/rühi korrektsioon.

Haigusjuhtum. Noormees kaebab valu selja keskosas, lülisamba lähedal. Valu kumab läbi  rindkere ette südame piirkonda. Rinnus on tunda "surve tunnet", mis ei ole otseselt valu. Vt. patsiendi küsimust: Seljavaluga 25 aastane noormees 

Rinnasegmentidest pärit kesk-selja valu võib olla põhjustatud ka jõulisest füüsilisest aktiivsusest või valest liigutusest. Sellist kahjustust (rinnalülide-vaheliste liigeste nikastus (torakaalne subluksatsioon) esineb äärmiselt harva ja see puudutab tavaliselt kesk- või alumisi rinnasegmente (T6-T9). Näidustatud on manipulatsioon-ravi, juhul kui selle sooritamine on võimalik (teostatakse vastavalt valuvaba ja vastassuuna liigutuse põhimõttele). Põletiku, valu ja lihase pinget alandavad ravimid on kasutud.

Diski kaltsifikatsioonist tingitud äge keskselja-valu

Lülisamba alumise rinnaosa äge valu koos kaasneva põletikuga on täheldatud üle 40 aastastel naistel, kellel esineb lülidevahelise ketta fibroosrõnga kaltsifikatsioon (lubjastumine). Sageli on sellistel patsientidel haigusloos varasemaid korduvaid valuepisoode. Raviks on kasulikud põletikuvastased ravimid.

Lihaspäritolu äge keskselja-valu
Äge keskselja-valu võib olla tingitud lihase trigger-punktist (pingul lihasväät), mille on aktiveerinud külm, väsimus, vale liigutus või halb magamisasend. Valu on terav (läbitungiv), patsiendi poolt sageli halvasti lokaliseeritav. Pingul lihasvääte on sageli raske leida, nende palpatsioon võib vallandada valu või seda suurendada. Raviks on näidustatud sobivate süstelahuste süstimine vastavasse lihaspunkti. Kõige sagedamini on kahjustatud levator scapulae ehk abaluud tõstev lihas, mis asub kaela külg ja tagaosas. 

Lihaspäritolu keskselja-valule kaasneb sageli posturaalne väsimus - patsient ei jaksa hoida selga/kaela sirutusasendis, iseloomulik on harjumuspärane kühmus kehahoid ja pea/kaela eesasend. 

Pingul lihasväätidest põhjustatud valud võivad olla väga ägedad ja simuleerida pleuriidivalu, ilmnedes terava/äkilise valuna sügaval hingamisel. 

Allikas: J. Y. Maigne, MD: http://sofmmoo.org/dorsal_thoracic_pain.htm